Lisätiedot
Soittolistat
Rekisteröidy
7

Sočutje v praksi

Liity
YleiskatsausOsaamismerkit

Sočutje v praksi

Liity

Lisätiedot

Sočutje je mehanizem, je naš celoviti odziv na trpljenje, trpljenje vseh okoli nas in nas samih. Ima močan vpliv na medosebne odnose in omogoča ustvarjanje občutka varnosti, zaupanja in bližine med ljudmi. Sočutje prinaša pozitivne spremembe v svetu, saj nas spodbuja k dejanjem, ki izboljšujejo naša življenja in življenje drugih.

Svet v katerem živimo, vedno bolj kliče po sočutju, saj sočuten pristop pomaga pri reševanju izzivov v skupnosti. Na tem seznamu predvajanja bomo raziskovali:
  • sočutje kot kompetenco,
  • vidike sočutja do drugih in samo-sočutja ter
  • spoznali manifest sočutja iniciative Ambasada sočutja.

Sočutje je kakovost, ki jo lahko kultiviramo skozi prakso in je zavedanje, kako naše ravnanje vpliva na druge ljudi in na nas same. Zato vas v učnem seznamu predvajanja, ki je pred vami vabimo, da se pridružite navdihujočemu raziskovanju sočutja in skozi interaktivne naloge spoznate njegove različne vidike. Znanje in vedenje, ki ga boste pridobili vam bo pomagalo:
  • graditi povezovalne odnose;
  • razvijati empatijo;
  • ustvariti pozitivno spremembo v vašem neposrednem in širšem okolju.

Pridružite se nam pri širjenju gibanja in ambasade sočutja.


Suoritettavat aktiviteetit

Suorita seuraavat toimet, ansaitse merkkejä ja näet soittolistan edistymisen päivitettynä
Kaj je sočutje?
Pakollinen
1 tunti
Näytä koko aktiviteetti

Lisätiedot

Kompetenca je kombinacija znanja, spretnosti in odnosov, ustrezajočih okoliščinam dane situacije.

Sočutje je vrlina, ki se jo učimo in jo pilimo, ji damo čas, prostor in okvir, da začutimo sebe, druge in vse, kar je. Zato vas vabimo, da se v aktivnosti, ki je pred vami spoznate s sočutjem tudi v praksi in reflektirate samega sebe.

Kako lahko raziskujete sočutje?
  • Oglejte si spodnji video o 6 načinih kako lahko trenirate samo-sočutje.
  • Rešite samo-ocenjevalni vprašalnik.
  • Za dodatno raziskovanje pa preberite še članek o razvoju samoocenjevalnega vprašalnika SCS: Neff, K. D. (2003). Development and validation of a scale to measure self-compassion. Self and Identity, 2, 223-250.



Materiaali

Hanki aktiviteetti-merkki

TRENIRAM SOČUTJE Hanki tämä merkki

Prejemnik te značke je rešil test sočutja in dobil povratno sporočilo o svoji meri sočutja do sebe, drugih in vsega, kar je.


Sinun täytyy suorittaa 1 tehtävä saadaksesi merkin
Tehtävät
Tehtävä nro.1
Vastauksen vahvistanut: Yksi aktiviteetin järjestäjä
Sočutje je vrlina, ki se jo učimo in jo pilimo, ji damo čas prostor in okvir, da začutimo sebe, druge in vse, kar je. Zato vas vabimo, da se v aktivnosti, ki je pred vami spoznate s sočutjem, tudi v praksi in reflektirate samega sebe.

Razmisli in podeli z nami vsaj tri primere kako lahko treniraš sočutje?

Bodi natančen_a, vse dobre predloge bomo namreč umestili v prakso iniciative “Ambasadorjev sočutja”.
Tehtävä nro.2
Vastauksen vahvistanut: Yksi aktiviteetin järjestäjä
Te zanima več? Povabljen_a si, da izpolniš samoocenjevalni vprašalnik o sočutju (angl. Self Compassion Scale SCS). Vprašalnik je sestavila dr. Kristin Neff iz Univerze Austin, Teksas. Vprašalnik je prosto dostopen za individualno uporabo, če pa ga boš delil_a s prijatelji, avtorica naproša, da se jo omeni.

Vprašalnik je v angleškem jeziku, najdeš ga tukaj. Ko ga izpolniš pa sledi spodnjem ključu računanja rezultatov.

Vprašalnik ima 6 podlestvic:
  • Prijaznost do sebe: 5, 12, 19, 23 in 26.
  • Samopresoja: 1, 8, 11, 16, 21
  • Sorodne človeške lastnosti: 3, 7, 10, 15
  • Izolacija: 4, 13, 18, 25
  • Čuječnost: 9, 14, 17, 22
  • Prekomerna identifikacija: 2, 6, 20, 24

1. KORAK: Izpolni vprašalnik, tako, da se za vsako trditev oceniš od 1 - 5, pri čemer 1 pomeni skoraj nikoli, 5 pa pomeni skoraj vedno.

2. KORAK: Izračunaj povprečje za vsako od 6 podlestvic. To narediš tako, da sešteješ svoje ocene in nato končno številko deliš s številom postavk te podlestvice.

Na primer. Če si se na vseh 5 postavkav (postavke številka 5, 12, 19, 23 in 26) podlestvice "Prijaznost do sebe" ocenil_a s 5, je tvoj skupni rezultat 25. Ta rezultat deliš š številom postavk podlestvice (ki jih je 6), kar pomeni, da je tvoje povprečje na tej podlestcici 25/5=5. To je najvišja ocena, kar pomeni, da prijaznost do sebe izrazaš zelo pogosto.

Bodi pozoren_a pri 3 podlestvicah, ki se negativno vrednotijo in te so:
  • Samopresoja: 1, 8, 11, 16, 21
  • Izolacija: 4, 13, 18, 25
  • Prekomerna identifikacija: 2, 6, 20, 24

Pri teh lestvicah moraš za izračun povprečja vrednosti samoocene obratno vrednotiti. Kar pomeni samoocena 1=5 točk, samoocena 2=4 točke, samo ocena 3=3 točke, samoocena 4=2 točki in samoocena 5=1 točka.

Na primer: Poglejmo si podlestvico "Prekomerna identifikacija" , ki zajema 4 postavke vprašalnika: 2 , 6, 20 in 24. Na postavki 2 si se ocenil_a z 2, na postavki 6 si se ocenil_a 1, na postavki 20 si se ocenil_a 1 in na postavki 24 si se ocenil_a 2. Ne sešteješ torej 2+1+1+2, ampak obratno vrednotiš in sešteješ 4+5+5+2 = 18. In ta rezultat deliš s številom postavk, torej 18/4=4,5. Ker je navišja možna ocena 5 to pomeni, da imaš kar visoko oceno prekomerne identifikacije.

3 KORAK: Za konec izračunaj še skupni rezultat. To narediš tako, da povprečne vrednosti vseh posameznih 6 podlestvih deliš š številom podlestvic in dobiš skupno oceno samosočutja.

Na primer: Če so bile tvoje povprečne ocena na podlesticah naslednje:
  • Prijaznost do sebe: 4
  • Samopresoja: 3,6
  • Sorodne človeške lastnosti: 4
  • Izolacija: 4,5
  • Čuječnost: 4,75
  • Prekomerna identifikacija: 4,5
Te vrednosti sešteješ in deliš š številom podlestvih, torej: 4+3,6+4+4,5+4,75+4,5 = 25,35 in 25,35/6 = 4,23. Od skupne možnega rezultata 5 je 4,23 kar visoka vrednot samosočutja.

Če imaš težave pri reševanju vprašalnika ali preračunavanju točk lahko kontaktiraš Urško Česnik na urska@tipovej.org.

Aktiviteetit: 6
Alkoi: 39
Soittolista suoritettu: 0
Suoritusaika: 1 päivä 2 tuntia
Jaa:

Järjestäjät

TiPovej!
Badgecraft isännöi tätä alustaa ja kehittää sitä yhdessä johtavien koulutusorganisaatioiden kanssa. Euroopan unionin Erasmus+ -ohjelmasta myönnettiin osarahoitusta tämän foorumin ensimmäisen version rakentamiseen. Ota yhteyttä support@badgecraft.eu.
Alusta
Vaihda toiseen kieleen:
Osarahoitettu Euroopan unionin Erasmus+ -ohjelmasta
EtusivuKarttaAktiviteetitSoittolistat